Národní přírodní památka Křížky

Od roku 1979 byla na Křížcích vybudována naučná stezka přístupná lidem. Místo bylo hojně turisticky navštěvováno, což sebou neslo poškozování předmětu ochrany, a proto byla stezka v roce 2001 zrušena a oblast národní přírodní památky oplocena. V současnosti je vstup přímo na lokalitu zakázán. Po okraji je však vybudována ohrazená pěšina pro turisty.

Jak se sem dostat?

Na Křížky lze přijet po silnici z Nové Vsi na Prameny, případně v opačném směru od Pramenů . Ze silnice jsou dobře vidět, takže není složité je najít. Zaparkovat se dá kousek od nich u lesa.

Na jedné straně silnice se rozprostírá národní přírodní památka Upolínová louka pod Křížky, kde roste vzácný upolín evropský. Dalším lákadlem pro turisty je nedaleko protékající Dlouhá stoka, technická památka, která byla vybudována začátkem 16. století Hanušem Pluhem z Bečova.

Legenda

O vzniku tohoto místa se vypravuje několik legend. Nejznámnější z nich je legenda, která praví, že v roce 1849 zde nechali křížky postavit místní nemocní (někdy označováni jako tři bratři) jako poděkování za své uzdravení.

Podle historických pramenů se však tato zkazka nezakládá na pravdě.

Vzdálenost od:

Praha - 139 km
Rozvadov - 67 km
Regensburg - 165 km

Chybí vám tu něco?