Po staletí sdílely Čechy a Bavorsko kulturu, jazyk a přírodní prostor podél dnešní státní hranice. Tento region se rozvíjel společně, sdílí stejnou historii a od pádu „železné opony" znovu srůstá. Projeďte se jedinečnou kulturní krajinou v srdci Evropy a užijte si pět rozmanitých dnů cesty v sedle Vašeho kola.
Délka: cca 162 km
Start/cíl: Historický park Bärnau
Možnosti parkování: Historický park Bärnau
Den 1: Bärnau - Altglashütte/Silberhütte - Zlatý Potok - Vašíček - Němeček - Zadní Milíře - Milíře - Tachov (36,1 km)
Den 2: Cheb - vodní nádrž Skalka - Komorní Dvůr - Františkovy Lázně - Tršnice - Cheb (20,6 km)
Den 3: Cheb - Starý Hrozňatov / poutní kostel Maria Loreto - poutní kostel Kappl - Konnersreuth - Waldsassen (31,3 km)
Alternativní trasa přes Bad Neualbenreuth (41,3 km)
Den 4: Waldsassen - Mitterteich - Waldnaab-Auen - Falkenberg - Waldnaabtal - Geocentrum - Windischeschenbach (43 km)
Den 5: Windischeschenbach - Wurz - Wildenau - Schönkirch - Plößberg - Iglersreuth - Bärnau (31,1 km)
TRASA
DEN 1
První den je v popředí naší trasy rozlehlost lesů pohoří Hornofalckého lesa a Českého lesa se zčásti zaniklými obcemi. Na kilometru 11 je možná odbočka k rozhledně Havran (894 m n. m.) s nádherným výhledem. Na kilometru 27 lákají k odpočinku břehy přehrady Lučina (536 m n. m.), koupání zde není povoleno. Vrcholem trasy je bezpochyby Tachov (483 m n. m.) s jeho architektonickými a uměleckými památkami. Vzhledem k tomu, že je na cestě jen málo míst, kde je možné se občerstvit, doporučujeme dostatečnou zásobu jídla na cestu. Dle zájmu a kondice je možné odpoledne prozkoumat Tachov a přenocovat zde. Případně můžete pokračovat vlakem do Chebu a tam strávit dvě noci. V obou případech doporučujeme odpoledne následujícího dne cyklovýlet do Františkových Lázní. Informace o jízdním řádu Českých drah a přepravě kol naleznete na www.cd.cz nebo cd-další služby.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA TRASE A V OKOLÍ:
- Historický park Bärnau - Tachov
- Silberhütte
- Křížový kámen
- Rozhledna Havran
- Vodní nádrž Lučina
- Jízdárna Světce
- Město Tachov
DEN 2
Starobylé město Cheb (459 m n. m.) se středověkým hradem a historickým náměstím toho nabízí mnoho k vidění. Absolutní nutností je výlet do nedalekého památkově chráněného lázeňského města západočeského lázeňského trojúhelníku. Cesta do Františkových Lázní (442 m n. m.) začíná na nádraží v Chebu. Františkovy Lázně představují příjemný kontrast k cíli dnešní etapy. Komorní hůrka (503 m n. m.) na trase je jednou z pouhých dvou čtvrtohorních aktivních sopek v České republice a stojí za zastavení.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA TRASE A V OKOLÍ:
- Město Cheb
- Františkovy Lázně
- Komorní Hůrka
DEN 3
Jak hrad a zámek (není možná prohlídka), tak poutní místo Maria Loreto, založené jezuity, jsou v městečku Starý Hrozňatov (500 m n. m.) velkým překvapením. Areál kostela, který byl v období studené války téměř úplně zničen, je výborným příkladem záchrany a rekonstrukce starých architektonických a kulturních památek. Kostel Nejsvětější Trojice Kappl nedaleko Münchenreuthu (595 m n. m.) s velice osobitým architektonickým stylem od slavného stavitele Georga Dientzenhofera je barokní perlou regionu Stiftland. Konnersreuth (573 m n. m.) se proslavil „svou Resl", katolickou mystičkou Theresou Neumann s údajnými stigmaty. Můžete zde navštívit její rodný dům a zahradu se zahradním domkem. Cíl tohoto dne, město Waldsassen (477 m n. m.) s areálem kláštera a proslulou klášterní knihovnou, je zárodkem historického regionu Stiftland v severovýchodní Horní Falci. Za návštěvu stojí bývalý hospodářský dvůr kláštera, Mitterhof, s pštrosí farmou. Na uvedených místech je možné se občerstvit. Informace o ubytování a gastronomii ve městě Waldsassen najdete na www.tourismus.waldsassen.de.
Alternativní trasa přes Bad Neualbenreuth (41,3 km)
Cheb - Starý Hrozňatov / poutní kostel Maria Loreto - Doubrava - Bad Neualbenreuth - poutní kostel Kappl - Waldsassen
Kromě Starého Hrozňatova, kaple Maria Loreto a Kappl nabízí alternativní trasa možnost nahlédnout do jedinečnosti starých egerlandských hrázděných staveb, které lze obdivovat v Doubravě (500 m n. m.) a v Bad Neualbenreuthu (547 m n. m.) na úpatí legendami opředené hory Dyleň (939 m n. m.). V Bad Neualbenreuthu je možné navštívit Sengerhof, starý čtyřstranný hrázděný statek. Bad Neualbenreuth jsou nejmladší lázně v Bavorsku s uhličitými a radonovými prameny a možnostmi občerstvení.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA TRASE A V OKOLÍ:
- Hrad a zámek Starý Hrozňatov
- Poutní místo Maria Loreto
- Kostel Nejsvětější Trojice Kappl
- Zahrada Resl
- Klášter Waldsassen
- Klášterní a přírodní zážitková zahrada Waldsassen
- Pštrosí farma
- Bad Neualbenreuth
- Statek Sengerhof
DEN 4
Informace o hlavním městě piva Zoigl naleznete na www.windischeschenbach.de.
Pro tento den jsou charakteristické krajiny utvářené a protkané řekou Waldnaab. Hlavní atrakcí je Falkenberg (424 m n. m.) s jedinečným hradem na impozantní žulové věži ležící v polovině cesty. Požitek z přírody doplňuje cesta vedoucí částí divokého, romantického údolí řeky Waldnaab. Na konci cesty nabízí Geocentrum u kontinentálního hlubinného vrtu (KTB) možnost nahlédnout do geologické historie vzniku Země s nejhlubším vrtem hlubokým 9101 metrů a nejvyšší vrtnou věží měřící 83 metrů. Trasa končí ve Windischeschenbachu, hlavním městě piva Zoigl, typického regionálního spodně kvašeného piva z malých soukromých pivovarů a nehmotného kulturního dědictví Bavorska.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA TRASE A V OKOLÍ:
DEN 5
Poslední den je zaměřen na rozmanitou kopcovitou zemědělskou krajinu. Rybník Großer Weiher v Plößbergu (600 m n. m.) Vás na 19. kilometru dnešní trasy zve k odpočinku v závěru tohoto mimořádného cyklistického zážitku.
ZAJÍMAVÁ MÍSTA NA TRASE A V OKOLÍ: